Obowiązkowe odblaski dla pieszych - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Obowiązkowe odblaski dla pieszych

Data publikacji 19.09.2014

Jednym z czynników zwiększających bezpieczeństwo pieszych na drodze są elementy odblaskowe. Nowelizacja ustawy nakłada na pieszych poruszających się od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym obowiązek posiadania takiego elementu.

26 lipca 2013 roku uchwalona została ustawa nowelizująca ustawę prawo o ruchu drogowym. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poprzez zmniejszenie liczby osób ginących każdego roku na drogach z powodu niezauważenia ich przez kierujących pojazdami.

 

Od 31 sierpnia 2014r. pieszy, niezależnie od wieku, poruszający się od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym powinien być wyposażony w elementy odblaskowe, które powinny być umieszczone w sposób widoczny dla kierujących.

 

Elementy odblaskowe w postaci przedmiotów lub naszywek ubraniowych odpowiedniej jakości pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Elementy w postaci przedmiotów doczepianych do ubrania powinny znajdować się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców.

 

Obecnie na rynku akcesoria odblaskowe dostępne są w formie różnego rodzaju zawieszek, smyczy, opasek itp. Policjanci apelują o stosowanie tych elementów do pieszych i rowerzystów. Sprawią one, że ich posiadacze będą dla kierowców widoczni a co się z tym wiąże – będą na drodze bezpieczni.