Wiadomości

„Nie daj się zrobić w słupa”

Data publikacji 15.09.2015

Coraz częściej przestępcy bezwzględnie wykorzystują osoby do dokonywania „oszustw karuzelowych”. Osoby zwerbowane do udziału w „karuzeli podatkowej” wystawiaja fałszywe faktury VAT i często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji jakie grożą za oszustwa podatkowe oraz za udział w grupie przestępczej. Wspólnie z Kontrolą Skarbową ostrzegamy: „Nie daj się zrobić w słupa” !!!

Kontrola Skarbowa notuje coraz więcej dramatów osób wciągniętych do zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu wyłudzanie podatku VAT z budżetu państwa.Trwająca kampania informacyjna „Nie daj się zrobić w słupa" ma uchronić kolejne tysiące osób przed wplątaniem się w świat przestępców i gigantyczne zobowiązania wobec fiskusa.

 

Słup to osoba fizyczna lub osoba prawna zarejestrowana jako przedsiębiorca. Firmuje swoim nazwiskiem oszukańcze działanie w celu ukrycia faktycznego inspiratora lub uczestnika. Celem działania słupa jest wystawienie faktury z podatkiem VAT na jeden z wielu podmiotów funkcjonujących w przestępczej karuzeli – zorganizowanej grupie przestępczej. Rolą uczestników jest uprawdopodobnienie wiarygodności fakturowanych transakcji, by w efekcie końcowym doprowadzić do wyłudzenia z budżetu państwa podatku VAT, który na wcześniejszym etapie nie został wpłacony.

Do przestępczych celów najczęściej są wykorzystywane osoby (tzw. słupy), które z uwagi na niską świadomość prawa, swój status materialny lub brak środków do życia, stałego miejsca zamieszkania, godzą się na wejście w świat przestępczy za otrzymywanie regularnej lub jednorazowej zapłaty. Wykorzystywane są osoby uzależnione od alkoholu, czy narkotyków, osoby bezrobotne, emeryci, ludzie młodzi, wkraczający dopiero na drogę zawodową, a nawet osoby nieuleczalnie chore.

Zjawisko jest na tyle groźne, że Kontrola Skarbowa prowadzi kampanię informacyjną pt. „Nie daj się zrobić w słupa”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z aktywnością zorganizowanych grup przestępczych, informowanie i upowszechnianie wiedzy w tym zakresie. Należy mieć świadomość, że wejście na drogę przestępstwa jest dość łatwe, natomiast rezygnacja z udziału w nielegalnej działalności nie zawsze jest prosta. Z grupy przestępczej nie zawsze można się wycofać. A raz podjęta decyzja może wywrzeć wpływ na dalsze życie tej osoby i jego najbliższych. Pamiętajmy, że za oszustwa podatkowe grożą kary - nie tylko z kodeksu karnego skarbowego, ale również kodeksu karnego.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 3.23 MB)

Powrót na górę strony