Trwają działania „Kontrola drogowa-pieszy” - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Trwają działania „Kontrola drogowa-pieszy”

Data publikacji 19.05.2017

Od wczesnych godzin rannych zabrzańscy policjanci prowadzą działania pn. "Kontrola drogowa – Pieszy". Działania te mają poprawić bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg-zwłaszcza w miejscach, gdzie dochodzi do największej liczby zdarzeń. Policjanci zwrócą również szczególną uwagę na kierujących, którzy łamią przepisy w zakresie bezpieczeństwa pieszych.

Punktualnie o godzinie 6:00 rano policjanci zabrzańskiej drogówki rozpoczęli działania w ramach akcji „Kontrola drogowa – pieszy”. To kolejne w tym roku działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych na drogach. Patrole drogówki zwracają szczególną uwagę na pieszych użytkowników dróg, rowerzystów, a także kierujących samochodami w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z pieszym.

Podstawowa zasada mówi, że pieszy, który na oznakowanym przejściu dla pieszych rozpoczął przechodzenie przez drogę, ma pierwszeństwo przed uczestnikami ruchu poruszającymi się po tej drodze, o ile przejście to nie jest kierowane przez upoważnioną do tego osobę lub sygnalizację świetlną. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się już na przejściu. Niebezpiecznymi i zabronionymi manewrami są także: omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i wyprzedzanie bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych. Do zdarzeń na "pasach" często dochodzi na jezdniach o dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku. Dlatego też zaleca się, aby widząc przed sobą "zebrę", kierujący w trakcie jazdy nie zmieniał już zajmowanego pasa ruchu.

Nie tylko kierowcy mają obowiązki podczas pokonywania "pasów". Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych. Kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd i zza innego pojazdu lub przeszkody, ograniczającej widoczność. Zabrania się także pieszemu zwalniania kroku, zatrzymywania bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię, a także przebiegania przez drogę.