Wiadomości

W trosce o bezpieczeństwo zabrzańskich seniorów

Data publikacji 25.05.2017

Zabrzańscy policjanci już od kilku lat prowadzą spotkania z seniorami, podczas których ostrzegają m.in. przed różnego rodzaju oszustami. Działania te przynoszą wymierne efekty w postaci coraz mniejszej liczby oszukanych seniorów. Mundurowi nie spoczywają jednak na laurach i szkolą kolejne grupy starszych osób.

Jak pokazują zaistniałe zdarzenia grupą społeczną najbardziej narażoną na działania oszustów są niestety osoby starsze. Dlatego też policjanci z zespołu ds. profilaktyki zabrzańskiej komendy po raz kolejny spotkali się z seniorami. Ideą spotkania było przede wszystkim uświadomienie seniorom specyfiki działania oszustów i ich metod, które ciągle modyfikują. Najczęstszą jednak metodą oszustów jest wyłudzanie pieniędzy na członka rodziny. Policjanci przedstawili uczestnikom spotkania przykładową rozmowę oszusta z potencjalną ofiarą:

  • Dzień dobry, babciu.
  • Halo, kto mówi?
  • Jak to kto? Nie poznajesz?
  • Tomek to Ty?
  • Tak Babciu, to ja Tomek.
  • Nawet głosu twojego nie poznała.
  • To pewnie dlatego, że chory jestem. Babciu potrzebuję twojej pomocy.
  • A co się stało?
  • Chcę kupić samochód po bardzo okazyjnej cenie a brakuje mi 10 tys. zł. Jak teraz nie zapłacę to kupi go ktoś inny. Mogła byś mi pożyczyć te pieniądze? Jutro Ci oddam co do grosza.
  • Tak wnusi, mogę Ci pożyczyć te pieniądze.
  • Babciu wyśle do Ciebie zaraz mojego serdecznego przyjaciela, bo ja muszę załatwiać formalności z kupnem auta.
  • Dobrze kochanie.
  • Proszę przypomnij mi jeszcze twój adres, bo nie chcę żeby kolega pobłądził
  • ……………….

Z relacji osób pokrzywdzonych wynika, że w ten lub bardzo podobny sposób, była przeprowadzana rozmowa przez oszusta, który posłużył się metodą „na wnuczka”. Uczestnikom spotkania przedstawiono w jaki sposób przestępcy posługują się różnymi innymi legendami „na maklera, inwestycje giełdowe”, „na wypadek”, „na porwanie”, „na zwrot długu znajomemu”, „na zakup nieruchomości lub ruchomości”, oraz jakie stosują metody mające za zadanie zdobycie ich zaufania oraz uwiarygodnić ich jako członków rodziny. Szczególna uwagę policjanci zwrócili na fakt, że oszuści cały czas modyfikują metody swojego działania, dlatego wielokrotnie sugerowano stosowania zasady ograniczonego zaufania oraz sposób postępowania jeżeli znaleźliby się w takiej sytuacji . Mundurowi omówili również temat domokrążców, których kreatywność w wymyślaniu nowych sposobów na oszukanie wydaje się nie mieć końca. Przestrzegano przed podpisanie „atrakcyjnej” umowy, zakupu różnych artykułów w promocyjnej cenie, osobą przynoszącą „dobrą nowinę”o wygranej w różnego rodzaju konkursach lub loteriach czy nawet osoby proszące o szklankę wody. To tylko wybrane sytuacje, które mogą się przytrafić nie tylko seniorom, ale każdemu z mieszkańców Zabrza. Dlatego też policjanci zaproponowali kilka zasad, których przestrzeganie może przyczynić się do tego, że nie staną się ofiarą oszustwa. Zwrócono uwagę seniorów również na sytuacje, w których mogą paść ofiarą przestępstwa poza domem m.in. kradzieże torebek, napady rabunkowe . Przypomniano również o bezpiecznym korzystaniu z bankomatu. Na samym końcu przybliżono seniorom nowe przedsięwzięcia profilaktyczne realizowane przez policję w całym kraju. Omówiono program realizowany przez zabrzańskich dzielnicowych pn. „Dzielnicowy bliżej nas”, a także bezpłatną aplikację na telefony komórkowe „Moja Komenda”. Przypomniano, że działa „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, dzięki której można zaznaczać miejsca, gdzie dochodzi do zagrożeń bezpieczeństwa obywateli. Pamiętajmy, że działając wspólnie możemy razem skutecznie zadbać o bezpieczeństwo w naszym mieście.

Powrót na górę strony