Wiadomości

Dzielnicowi z profilaktyką uzależnień w szkołach przed wakacjami

Data publikacji 26.06.2017

W ramach kampanii MSWiA pn. Kręci mnie bezpieczeństwo” policjanci w całym kraju prowadzą działalność profilaktyczne. Jednym z ważnych tematów jest zagrożenie dopalaczami. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem wakacji zabrzańscy dzielnicowi przeprowadzili w szkołach cykl spotkań dotyczących profilaktyki uzależnień. Uczniowie dowiedzieli się m.in. tego dlaczego dopalacze stanowią ogromne zagrożenie dla osób je zażywających, a także uzyskali informacje o instytucjach świadczących pomoc młodzieży - nie tylko w kwestiach związanych z dopalaczami.

Rozpoczęły się wakacje – czas odpoczynku dla dzieci i młodzieży po 10 miesiącach mniej lub bardziej wytężonej nauki szkolnej. Aby letni wypoczynek obfitował w same pozytywne doświadczenia, zabrzańska Policja przez cały rok szkolny prowadziła szeroko zakrojoną działalność profilaktyczną. Jednym z tematów, które systematycznie poruszają mundurowi jest zagrożenie środkami zastępczymi czyli tzw. dopalaczami. Krótko przed zakończeniem roku szkolnego dzielnicowi odwiedzili wiele zabrzańskich szkół podstawowych, gimnazjonów oraz szkół średnich. W placówkach oświatowych funkcjonariusze omawiali zagrożenie dopalaczami i tłumaczyli młodzieży dlaczego tak niebezpieczne jest eksperymentowanie z tego typu środkami odurzającymi. Nigdy do końca nie wiadomo z czego składa się dane dopalacze. Ich skład to jedna wielka niewiadoma – zagadka, którą rozwikłać mogą jedynie specjalistyczne i czasochłonne badania laboratoryjne. Ale i badania nie dają ostatecznej odpowiedzi. Zdarza się bowiem, że różne partie dopalaczy o tej samej nazwie mają zarazem inny skład. Takie same jest tylko opakowanie. Co jest w środku – tego do końca nigdy nie wiadomo. Stanowi to ogromne zagrożenie dla osoby, która zażyje dopalacz. W przypadku zatrucia i hospitalizacji lekarz jest praktycznie bezradny – nie znając substancji, którą zatruł się chory, nie jest w stanie dobrać farmakoterapii. A czas działa na niekorzyść zatrutej osoby.

Dlatego więc tak ważna jest działalność profilaktyczna i edukowanie młodzieży o zagrożeniach jakie niesie ze sobą zażywanie dopalaczy. Dzielnicowi odwiedzili wiele zabrzańskich szkół. Ich prelekcje to jednak nie tylko wyświetlenie prezentacji czy profilaktycznego filmu. Spotkanie to przede wszystkim okazja do zadania policjantom pytań nurtujących młodzież. A tych było wiele. Spotkania w szkołach były również możliwością przekazania uczniom kontaktów do instytucji zawodowo i bezpłatnie zajmujących się świadczeniem porad i pomocy dzieciom i młodzieży - nie tylko związanych z problematyką dopalaczy. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży jest dostępny codziennie. Pomoc w trudnych życiowych sytuacjach świadczą w nim wykształcone osoby posiadające bogate zawodowe doświadczenie. Czasem jeden telefon pozwala młodej osobie na poradzenie sobie z trudną życiową sytuacją.

Prelekcje zabrzańskich dzielnicowych skierowane do uczniów szkół to jeden z elementów działalności profilaktycznej realizowanej przez policjantów. Spotkania z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, udział w festynach rodzinnych i plenerowych imprezach, pokazy policyjnego sprzętu i wyposażenia – to i wiele więcej to policyjna działalność profilaktyczna w ramach kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Powrót na górę strony