Trwają działania „NURD” - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Trwają działania „NURD”

Data publikacji 08.09.2017

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Funkcjonariusze zabrzańskiej drogówki zwracają szczególną uwagę nie tylko na zachowania kierowców wobec pieszych, ale również przyglądają się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmują także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”.

Statystyki wypadków drogowych wskazują, że znaczącą grupą uczestniczącą w zdarzeniach drogowych są piesi. Wystarczy wspomnieć, że stanowią oni w całym kraju aż 38,7% ogółu zabitych w wypadkach drogowych w 2016 (tj.868 ofiar). Najtrudniejszy okres pod wglądem warunków drogowych wciąż jeszcze przed nami. Piesi, szczególnie dzieci i seniorzy, zawczasu powinni zaopatrzyć się w elementy odblaskowe i nosić je tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych - jednak zachęcamy do używania ich wszędzie gdzie widoczność jest mniejsza od optymalnej.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).