Bądź bezpieczny – załóż odblask - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Bądź bezpieczny – załóż odblask

Data publikacji 23.10.2017

Za oknami coraz szybciej zapada zmrok. W dzień również aura powoduje, że piesi są coraz mnie widoczni na drodze. Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Apelujemy, aby w mieście również korzystać z elementów odblaskowych. Na pewno poprawi to bezpieczeństwo pieszych.

Dotychczasowe zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Od 31 sierpnia 2014 roku ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zabrzańska policja apeluje do pieszych, aby w mieście po zmroku również korzystać z elementów odblaskowych. Na pewno poprawi to bezpieczeństwo pieszych.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Nawet niewielki element odblaskowy może zapobiec tragedii i uratować życie. Spot „Noś odblaski!” powstał przy współpracy Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie z firmą Imagine Studio Filmowe.

Ładowanie odtwarzacza...