Wiadomości

Złodziej: „Jestem z wodociągów” – apel o rozwagę

Data publikacji 08.02.2018

Do dwóch mieszkań w Zabrzu zapukały osoby podające się za pracowników wodociągów z informując o awarii. Lokatorom poleciły odkręcić wodę w łazience. W tym czasie, zamiast sprawdzić instalację wodną, z mieszkań ukradły gotówkę i biżuterię... Apelujemy o rozwagę! Ofiarami złodziei są najczęściej osoby starsze i samotnie zamieszkujące. Sprawcy mogą zapukać do drzwi pod różnym pretekstem: prosząc o wodę lub coś do jedzenia, podając się za hydraulika, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, oferując coś do sprzedaży.

Każdego dnia w Polsce złodzieje i oszuści podejmują próby dokonania kradzieży mieszkaniowych metodą „na legendę”. Polega ona na tym, że złodziej przedstawia się jako przedstawiciel lub pracownik jakieś instytucji lub przedsiębiorstwa (np. administracji, ZUS-u, gazowni, wodociągów, firmy energetycznej, PCK, fundacji), oferuje do sprzedaży różnego rodzaju artykuły lub po prostu prosi o wodę lub jedzenie. Celem złodzieja jest wejście do mieszkania i odwrócenie uwagi lokatora aby w tym czasie złodziej lub towarzyszące mu osoby mogły splądrować mieszkanie. Niestety wiele tego typu zdarzeń kończy się utratą gotówki, biżuterii i innych cennych rzeczy. Łupem złodziei padają czasem oszczędności całego życia pokrzywdzonych. Sprawcy tych przestępstw to bezwzględne osoby, okradające najczęściej starszych ludzi oraz samotnie zamieszkujące osoby. Przestępcy wykorzystują „dobre serce” starszych osób i żerują na ich zaufaniu. W ostatnim czasie w Zabrzu doszło do dwóch tego typu kradzieży. Sprawcy, podając się za pracowników wodociągów, poinformowali lokatorów dwóch mieszkań o awarii sieci wodnej i potrzebie sprawdzenia stanu instalacji wodnej w mieszkaniach. Po wpuszczeniu do mieszkań poprosili lokatorów o odkręcenie wody i obserwowanie strumienia wody przez kilka minut. W tym czasie ukradli z mieszkań gotówkę i biżuterię po czym oddalili się.

Apelujemy o rozwagę! Pamiętajmy o ograniczonym zaufaniu do obcych. Nie wpuszczajmy nieznajomych do mieszkań, jeżeli nie znamy celu ich wizyty. Jeżeli pojawi się u nas przedstawiciel jakiejkolwiek instytucji, bez otwierania drzwi sprawdźmy telefonicznie, czy był do nas kierowany. Ponadto zadbajmy o to aby nie być samemu w mieszkaniu podczas wizyty nieznajomych osób podających się za pracowników jakiegoś przedsiębiorstwa. Jeśli zamieszkujemy samotnie – zaprośmy do mieszkania sąsiada. Po zakończonej wizycie nieznajomego pracownika możemy towarzyszyć sąsiadowi podczas kontroli w jego mieszkaniu. Każdy, kto ma do czynienia z opisywanym sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji pod numerem alarmowym 112.

Prosimy również o przekazanie powyższych porad i informacji swoim bliskim – starszym lub samotnie zamieszkującym osobom.