Wiadomości

Wybiegł spomiędzy zaparkowanych autobusów wprost przed nadjeżdżający autobus

Data publikacji 09.02.2018

W tym tygodniu na drogach naszego miasta policjanci drogówki prowadzili działania p.n. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” (NURD). Policjanci ujawniali nieprzepisowe zachowania kierowców w stosunku do pieszych. Mundurowi zwracali jednak szczególną uwagę na pieszych łamiących przepisy ruchu drogowego. Tego typu nieodpowiedzialne zachowanie było przyczyną potrącenia pieszego przez autobus na ul. Goethego.

W działaniach „NURD” na terenie naszego miasta udział wzięli policjanci zabrzańskiej drogówki. W trakcie akcji stróże prawa odnotowali 12 wykroczeń popełnionych przez kierujących oraz aż 28 wykroczeń, których sprawcami byli piesi. Podczas trwania działań policjanci łącznie nałożyli 28 mandatów karnych, skierowali 1 wniosek o ukaranie do sądu oraz pouczyli 11 osób. Piesi najczęściej przechodzili w miejscu niedozwolonym. Odnotowano również przypadki nieprawidłowego pokonywania przez kierujących przejść dla pieszych oraz nieustępowania pierwszeństwa pieszym na oznakowanych przejściach. Podczas trwania działań mundurowi również edukowali w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Stróże prawa apelowali zwłaszcza do pieszych, aby w trosce o własne bezpieczeństwo zachowywali wyjątkową rozwagę na drodze oraz używali elementów odblaskowych.

Nieodpowiedzialne zachowanie jednego z pieszych było przyczyną jego potrącenia przez autobus komunikacji miejskiej. Zdarzenie miało miejsce w godzinach popołudniowych na ul Goethego. 37-letni zabrzanin wbiegł na jezdnię spomiędzy zaparkowanych autobusów wprost przed jadący autobus. Na szczęście skończyło się na ogólnych stłuczeniach, które opatrzono w szpitalu.

Po raz kolejny apelujemy zarówno do pieszych, jak również do kierujących o rozwagę na drodze. Panujące warunki atmosferyczne sprzyjają występowaniu zagrożeń. Śliska jezdnia, widoczność ograniczona opadami śniegu lub mgłą i szybko zapadający zmrok to jedne z przyczyn zdarzeń drogowych. Niestety do kolizji i wypadków w dużej mierze przyczyniamy się sami. Zbyt „ciężka” noga kierujących, pośpiech i nieuwaga, zaniedbania stanu technicznego pojazdów, niedokładnie odśnieżona szyba ale również brak elementów odblaskowych na odzieży pieszych czy wejście na przejście dla pieszych nie poprzedzone upewnieniem się czy jest to bezpieczne to częste przyczyny niebezpiecznych sytuacji na drodze. A samych kolizji drogowych nie brakuje. W ciągu minionych dwóch dni w Zabrzu odnotowano 11 tego typu zdarzeń drogowych, a w całym województwie aż 361. W tym samym czasie na zabrzańskich drogach nie miał miejsce żaden wypadek, natomiast na Śląsku odnotowano ich 7. Rannych w wypadkach zostało 7 osób. Na szczęście nikt nie zginął.