Śmiertelne zatrucie czadem - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Śmiertelne zatrucie czadem

Data publikacji 12.02.2018

Zabrzańscy policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci 27 letniej kobiety. Jej prawdopodobną przyczyną było zatrucie tlenkiem węgla. Apelujemy o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i oraz o zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenu węgla.

Do nieszczęśliwego wypadku doszło w sobotę w jednym z mieszkań na terenie Zabrza. Ratownicy pogotowia oraz straż pożarna udzielali pomocy 27-letniej kobiecie, którą nieprzytomną odnaleziono w łazience. Niestety kobieta zmarła. Prawdopodobną przyczyną śmierci było zatrucie tlenkiem węgla. Ostateczną odpowiedź na to pytanie da sekcja zwłok. Funkcjonariusze pod nadzorem prokuratury wyjaśniają wszystkie okoliczności i przyczyny tego zdarzenia.

Pamiętajmy, że obiekty budowlane, w mieszkania oraz domy jednorodzinne, powinny być poddawane przez właściciela kontrolom stanu technicznego przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Taką kontrolę należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Zaniedbanie tego obowiązku stwarza przede wszystkim realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i emitowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Takie urządzenie podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

Czad (tlenek węgla) to silnie toksyczny gaz, który wbrew obiegowej opinii jest BEZBARWNY i BEZWONNY. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć ani zobaczyć. Najbardziej zagrożone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu podczas spalania, powstaje śmiertelny gaz. W odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w kilkanaście minut.

Warto poznać i stosować kilka najważniejszych zasad, które mogą uchronić przed zatruciem:

  • przeprowadzać systematyczne – przynajmniej raz w roku, przeglądy urządzeń wytwarzających ciepło;

  • przeglądy muszą robić osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje;

  • pamiętać o przeglądzie kominiarskim, również raz w roku;

  • dbać o prawidłowy napływ powietrza czyli tlenu do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych;

  • nie zapominać o koniecznych otworach lub kratce wentylacyjnej w drzwiach łazienki oraz o wentylacji okien (listwy wentylacyjne w oknach).