Bezpieczna działka - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Bezpieczna działka

Data publikacji 14.05.2018

Już od kilku tygodni pogoda wita nas słoneczna aurą. Dni są coraz dłuższe, a temperatura regularnie wzrasta. Wielu działkowców coraz więcej czasu spędzana w ogródkach działkowych, przynosząc potrzebny im do prac ogrodowych sprzęt. Pamiętajmy jednak, aby odpowiednio go zabezpieczyć. Niestety pojawiły się już pierwsze kradzieże i włamania do altanek.

Złodzieje nie tylko kradną cenne przedmioty, lecz również dokonują zniszczeń. Dlatego też przezorni działkowcy w okresie jesienno-zimowym zgromadzony sprzęt najczęściej przewożą do swoich domów. Wiosną, kiedy rozpoczyna się ogródkowy sezon, sprzęt jest ponownie zabierany na działkę. Niestety, korzystają z tego złodzieje. Ich łupem staje się pozostawiany w altanach sprzęt RTV, narzędzia ogrodnicze, a nawet meble. Często straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami znacznie przekraczają wartość drobnej rzeczy, która jest przedmiotem kradzieży. Aby przeciwdziałać przestępstwom na terenie ogrodów działkowych apelujemy do działkowców o właściwe zabezpieczenie sprzętu (w miarę możliwości zabranie go do domu lub ukrycie w taki sposób aby nie pozostawał on w widocznym miejscu).

ABY TWOJA DZIAŁKA BYŁA BEZPIECZNA NALEŻY:

  • Właściwie zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowywany sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość np: wiatraki, skrzynki z narzędziami powinny być umieszczone w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierane do domu.
  • Zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną.
  • Starannie zabezpieczcie altanę lub domek - wzmocnić drzwi, zamontować na nich atestowane zamki i założyć na okna kraty
  • Stan zabezpieczeń kontrolować co jakiś czas po zamknięciu. Kilkudniowa nieobecność właściciela i brak zmian na działce łatwo zauważyć i wykorzystać do kradzieży.
  • Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy- może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.
  • O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami- poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje.
  • Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym jest działka.