Wiadomości

Pijany kierowca autokaru chciał przewozić dzieci na wycieczkę

Data publikacji 30.05.2018

Policjanci z zabrzańskiej drogówki przeprowadzili kontrolę autokaru, który następnie miał się udać po dzieci wyjeżdżające na wycieczkę szkolną. W trakcie kontroli okazało się, że 67-letni kierowca z Zabrza miał ponad 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Przypominamy, że rodzice i opiekunowie mogą wezwać policjantów przed wyjazdem, aby skontrolowali stan techniczny pojazdu i trzeźwość kierowcy.

Policjanci z zabrzańskiej drogówki codziennie kontrolują autokary wyjeżdżające z dziećmi na wycieczki i „Zielone lekcje”. Tylko w maju mundurowi skontrolowali ponad 35 autobusów. Przypominamy, że organizator zorganizowanych wyjazdów dzieci ma możliwość pisemnego zgłoszenia kontroli z tygodniowym wyprzedzeniem. Kontrola przeprowadzana jest w miejscu wskazanym przez organizatora. Podczas takiej kontroli sprawdzany jest nie tylko stan techniczny pojazdu, czy też wymagane dokumenty i uprawnienia, ale również stan trzeźwości kierującego. O tym, jak potrzebne są to czynności, świadczyć może wczorajsza kontrola, podczas której ujawniono nietrzeźwego kierującego autokarem. Okazał się nim być 67-letni zabrzanin. Mundurowi przebadali go urządzeniem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak się okazało wynik był pozytywny. Mężczyzna miał ponad 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mundurowi zatrzymali prawo jazdy zabrzanina. O jego dalszym losie zadecyduje sąd. Grożą mu 2 lata więzienia. Natomiast kontrola stanu technicznego autokaru nie wykazała żadnych uchybień. Na miejsce przybył nowy kierowca, który mógł udać się po dzieci na wycieczkę.

W związku z okresem letnich wyjazdów i zwiększonym zainteresowaniem organizatorów przewozów autokarowych w zakresie kontroli tych pojazdów, policjanci zabrzańskiej drogówki informują:

 • na terenie podległym KMP Zabrze nie ma wyznaczonych stałych miejsc, w których dokonywane są kontrole autokarów;

 • na podstawie Komunikatu nr 17/09 z dnia 1 czerwca 2009 roku, wydanego przez Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Zabrzu, organizator zorganizowanych wyjazdów dzieci ma możliwość pisemnego zgłoszenia kontroli z tygodniowym wyprzedzeniem;

 • kontrola przeprowadzana jest w miejscu wskazanym przez organizatora;

 • w miarę posiadanych sił i środków policjanci ruchu drogowego realizują również kontrole zgłaszane telefonicznie przez rodziców wyjeżdżających dzieci.

W celu sprawnego przeprowadzenia kontroli, policjanci zabrzańskiej drogówki informują, że osoby zainteresowane przeprowadzeniem kontroli autokarów wyjeżdżających na kolonie mogą je zgłaszać również pod nr telefonu 32 277 92 90. Uprasza się o zgłaszanie kontroli telefonicznych z przynajmniej 2-3 dniowym wyprzedzeniem. W trakcie zgłoszenia należy podać:

 • datę i godzinę wyjazdu,

 • miejsce kontroli (wyjazdu) autokaru,

 • liczbę autokarów.

Aby nie dublować wielokrotnie zgłoszeń o kontroli, uprasza się zgłaszających do wydelegowania osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli.

Ponadto, jeśli czeka Cię podróż autokarem możesz przed wyjazdem sprawdzić jego podstawowe dane. Umożliwia to e-usługa oferowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zapraszamy do korzystania ze strony bezpiecznyautobus.gov.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę, która pozwala każdemu sprawdzić każdy zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej, za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej możemy dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:

 • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

 • ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,

 • jak jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe,

 • czy pojazd figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.

Usługa taka pozwala szybko i wygodnie uzyskać informacje, które mogą wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży. Zachęcamy do korzystanie z e-usługi dostępne pod adresem: bezpiecznyautobus.gov.pl