Kierowali po użyciu alkoholu - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Kierowali po użyciu alkoholu

Data publikacji 11.10.2019

Tylko dzisiejszego poranka zabrzańscy policjanci zatrzymali 4 kierujących po użyciu alkoholu. Pokazuje to jak ważne są stałe kontrole, mające na celu eliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy zdecydowali się usiąść za kierownicą "na podwójnym gazie". Choć kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu jest jedynie wykroczeniem, to kierujący, którzy dopuszczą się takiego wykroczenia mogą spodziewać się poważnych konsekwencji, takich jak utrata prawo jazdy i wysoka grzywna.

Dzisiaj rano policjanci zabrzańskiej drogówki zatrzymali, aż 4 kierowców, którzy postanowili prowadzić swoje pojazdy będąc w stanie  po użyciu alkoholu. Do zatrzymań doszło w dwóch punktach miasta na ulicy Makoszowskiej i Korczoka.

Na ulicy Makoszowskiej zatrzymano 65-letniego mieszkańca Zabrza, który mając w organizmie 0,24 promila alkoholu, kierował motorowerem marki Romet, oraz 55-letniego mężczyznę, który będąc w stanie po użyciu alkoholu (wynik badania 0,5 promila), kierował samochodem marki volkswagen.

Na punkcie kontrolnym zlokalizowanym przy ulicy Korczoka policjanci zatrzymali 34-latka, który będąc w stanie po użyciu alkoholu wyrażającego się  wynikiem badania 0,22 promila, kierował samochodem marki Citroen. Ostatni z zatrzymanych to 33-letni mieszkaniec Zabrza, który mając w organizmie 0,38 promila alkoholu, kierował motorowerem.    

Przypomnijmy, prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2, do 0,5 promila) to wykroczenie i grozi za nie:

  • grzywna w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł lub areszt do 30 dni
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat
  • 10 punktów karnych

Prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo i grozi za nie:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł