Podsumowanie działań "Rower" na zabrzańskich drogach - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Podsumowanie działań "Rower" na zabrzańskich drogach

Data publikacji 23.07.2020

Wczoraj od rana na terenie naszego miasta zabrzańska drogówka prowadziła działania „Rower". Podstawowym ich celem było zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów. Stróże prawa kontrolowali stosowanie się rowerzystów do przepisów ruchu drogowego, ale zwracali również uwagę na zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów.

Stróże prawa oprócz codziennych kontroli prowadzą takie działania jak „Rower”, mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów. Podczas takich działań prowadzone są kontrole stosowania się przez nich do przepisów ruchu drogowego. Priorytetem jest ograniczenie liczb zdarzeń z udziałem rowerzystów oraz podniesienie świadomości wśród kierujących samochodami, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

W trakcie wczorajszych działań policjanci skontrolowali łącznie 16 rowerzystów. W sześciu przypadkach w trakcie kontroli okazało się, że rowerzyści kierowali jednośladami po spożyciu alkoholu, co w myśl obecnych przepisów stanowi wykroczenie. W obecnym stanie przepisów pijani rowerzyści mogą popełnić dwa odrębne wykroczenia. Zależeć to będzie od tego, czy rowerzysta zostanie przyłapany na jeździe w stanie po użyciu alkoholu, czy w stanie nietrzeźwości. W pierwszym przypadku będzie grozić kara aresztu do 14 dni albo grzywna od 20 do 5 tys. złotych. W przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości grozi kara aresztu do 1 miesiąca albo grzywna od 50 do tys. złotych. W trakcie działań policjanci ujawnili 11 wykroczeń kierujących pojazdami wobec rowerzystów, a ponadto obsługiwali 10 kolizji, do których wczoraj doszło na terenie naszego miasta.