Jak być bezpiecznym nad wodą? - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Jak być bezpiecznym nad wodą?

Data publikacji 11.06.2019

Tylko podczas ubiegłorocznych wakacji na terenie całego kraju utonęło aż 188 osób. Do tragedii najczęściej dochodziło nad jeziorem. Już za kilka dni rozpoczną się kolejne wakacje. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo bliskich nad wodą.

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ubiegłoroczne wakacje w wodzie ginęli przede wszystkim mężczyźni, którzy stanowią aż 89 procent wszystkich ofiar utonięć. Woda pochłonęła najwięcej osób w wieku od 19 do 49 lat oraz ponad 60-letnich.

Zdjęcie kolorowe: plakat ze strony RCB dotyczący statystyk utonięć w Polsce

Wbrew pozorom najbezpieczniejszy był wypoczynek nad morzem, gdzie zginęło 14 osób (8 %). Najczęściej ludzie ginęli nad jeziorem, aż 57 osób (31%), oraz w stawach – 44 osoby (24%) i rzekach 43 osoby (23%). Do największej liczby wypadków doszło w województwach, w których sporo osób spędza wakacje czyli nad morzem– pomorskie (27 osób) oraz zachodniopomorskie (21 osób) a także w województwie mazowieckim (21 os.). Najmniej osób utopiło się w najmniejszych regionach: na Podlasiu oraz Opolszczyźnie. Najtragiczniejszy był bardzo gorący pierwszy sierpniowy weekend. Tylko w ciągu 3 dni (od 3 do 5 sierpnia) w wodzie zginęło aż 30 osób.

Jak pokazują zeszłoroczne statystyki czeka nas okres w których dochodzi do największej liczby utonięć. Zróbmy wszystko aby wypoczynek nad wodą był dla nas i naszych najbliższych bezpieczny. Zabrzańscy policjanci apelują o rozsądek, wyobraźnię i nieprzecenianie swoich możliwości. Pamiętajmy, że o nasze bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim sami. Wypoczywając nad wodą przestrzegajmy elementarnych zasad bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek.

Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Nie bagatelizujmy wydanych przez nich ostrzeżeń. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Służby apelują, aby kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności.