Wiadomości

„Nie dla Czadu” - wspieramy działania strażaków

Data publikacji 17.10.2014

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu odbyło się szkolenie służb mundurowych dotyczące ogólnopolskiej akcji edukacyjno – prewencyjnej „Nie dla Czadu”. W szkoleniu uczestniczyli także miejscowi policjanci oraz strażnicy miejscy. W trakcie szkolenia mundurowi zostali zapoznani między innymi z informacjami na temat zagrożenia ze strony „cichego zabójcy”, jak potocznie mówi się na tlenek węgla.

Akcja „Nie dla Czadu” realizowana jest od 2010 roku. Jak podają statystki śląskich strażaków w sezonie grzewczym 2013/2014 na terenie naszego województwa stwierdzono 9 zgonów i 645 przypadków zatruć tlenkiem węgla. Liczby te jednoznacznie pokazują, że w dalszym ciągu prowadzone być powinny działania edukacyjno – prewencyjne zmierzające do ograniczenia zagrożenia jakim jest zatrucie tlenkiem węgla.

Tlenek węgla zwany czadem jest gazem bezbarwnym, bezwonnym i niedrażniącym. Stąd często nazywany jest „cichym zabójcą”. Do zatruć dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może stać się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Problem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Główną przyczyną zatruć są nieszczelne przewody kominowe, zły system wentylacji oraz zatykanie przewodów kominowych i wentylacyjnych. Objawami zaczadzenia jest ból głowy, mdłości, wymioty, senność, trudności i drgawki.

Aby uniknąć zaczadzenia warto w domu lub mieszkaniu zainstalować czujkę dymu oraz czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją czujki tlenku węgla jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia, pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach, warsztatach.

wykorzystano mat. PSP

Powrót na górę strony