Wiadomości

Pierwsze zabrzańskie konsultacje

W Komendzie Miejskiej Policji w Zabrzu odbyły się pierwsze społeczne konsultacje dotyczące krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zabrzańskich instytucji, a także mieszkańcy Zabrza zainteresowani tematem szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Celem spotkania było m. in. poznanie rzeczywistych oczekiwań społecznych w tym zakresie oraz rozmowa na temat koncepcji rozwiązania systemowego w postaci krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce.

Punktualnie o 12.00 w Komendzie Miejskiej Policji w Zabrzu rozpoczęły się pierwsze konsultacje społeczne dotyczące tworzenia krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Gospodarzem spotkania był szef zabrzańskiego garnizonu insp. Dariusz Wesołowski. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele instytucji i firm zajmują się problematyką bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także przedstawiciele instytucji pomocowych. W konsultacjach udział wzięli również mieszkańcy Zabrza i lokalne media.

  

Jednym z priorytetów Komendanta Głównego Policji jak również resortu spraw wewnętrznych i administracji, jest utworzenie w całej Polsce krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Nad bezpieczeństwem obywateli czuwa, obok Policji, szereg innych służb i inspekcji. Mapy mają być uniwersalnymi narzędziami służb i instytucji, służącymi wspólnemu zarządzaniu bezpieczeństwem publicznym. Aktywna współpraca tych podmiotów, oraz ich zaangażowanie, znacznie wpływa na poprawę bezpieczeństwa obywateli. W ich utworzeniu znaczący wpływ ma opinia społeczeństwa oraz rola mediów w kreowaniu poczucia bezpieczeństwa. Każda mapa zagrożeń musi odzwierciedlać zagrożenia już dostrzeżone i zarejestrowane na przełomie określonego czasu przez służby i inspekcje uczestniczące w likwidacji zagrożeń, ale również obywateli - społeczność lokalną. Mapa ta powinna również zawierać prognozy zagrożeń, które mogą wystąpić również w związku z organizacją różnorodnych wydarzeń. Mapa powinna zawierać charakterystykę przestrzeni publicznej wyrażoną - poza danymi statystycznymi - wynikami badań opinii społecznej, a także, co szczególnie ważne, wnioski z debat i konsultacji społecznych. Podkreślenia wymaga to, że Policja bardzo szeroko otwiera się na kontakt ze społeczeństwem - zaplanowano szereg tego rodzaju spotkań na wszystkich poziomach struktur państwowych i samorządowych, aż do poziomu rad osiedli. To właśnie opinie społeczne będą miały decydujący wpływ na ostateczny kształt projektowanego narzędzia informatycznego, służącego do prezentacji informacji o stanie bezpieczeństwa.

  

Najważniejszym aspektem spotkania była dyskusja nad opracowaniem oraz wykorzystaniem tzw. mapy zagrożeń, narzędzia, które pozwoli rzetelnie i czytelnie przedstawić – głównie społecznościom lokalnym – skalę i rodzaj zidentyfikowanych zagrożeń na danym terenie.
W trakcie rozmowy podkreślano współpracę wszystkich podmiotów zaangażowanych w dbanie o bezpieczeństwo obywateli. Dzielono się dotychczasowymi doświadczeniami i rozwiązaniami stosowanymi w różnych instytucjach. Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślili, że mapa zagrożeń będzie istotnym elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i służącym aktywizacji społeczności lokalnych.

  • Pierwsze zabrzańskie konsultacje z udziałem instytucji zajmujących się bezpieczeństwem, a także mieszkańców Zabrza.
  • Pierwsze zabrzańskie konsultacje z udziałem instytucji zajmujących się bezpieczeństwem, a także mieszkańców Zabrza.
  • Pierwsze zabrzańskie konsultacje z udziałem instytucji zajmujących się bezpieczeństwem, a także mieszkańców Zabrza.
Powrót na górę strony