Prawie 70 osób bez pasów bezpieczeństwa - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Prawie 70 osób bez pasów bezpieczeństwa

Data publikacji 20.03.2017

Policjanci zabrzańskiej drogówki podsumowali działania "Pasy". Tylko na 110 skontrolowanych samochodów, aż 68 osób jechało bez zapiętych pasów. Ponadto jedno z przewożonych dzieci jechało bez odpowiedniego fotelika ochronnego. Kolejne działania wkrótce.

Policjanci zabrzańskiej drogówki podsumowali działania, które obejmowały całe województwo śląskie. W czasie akcji „Pasy” mundurowi kontrolowali kierujących i pasażerów pod kątem przestrzegania przepisów w zakresie zapinania pasów bezpieczeństwa. W czasie działań policjanci skontrolowali 110 pojazdów, w tym 95 samochodów osobowych. Wyniki działań są zatrważające. Aż 64 kierujących i 4 pasażerów jechało bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Ponadto jedno z przewożonych dzieci jechało bez odpowiedniego i obowiązkowego fotelika ochronnego. Przypominamy, że obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa został wprowadzony w Polsce w 1983 roku i dotyczył tylko przednich siedzeń oraz dróg poza obszarem zabudowanym. W 1991 roku obowiązek ten rozszerzono również na siedzenia tylne oraz wszystkie drogi.

W latach 1991 – 2010 w Polsce w wypadkach drogowych zginęło 120 tys. osób, w tym 65 tys. kierowców i pasażerów samochodów i autobusów. W wyniku stosowania pasów bezpieczeństwa w pojazdach ocalono od śmierci ok. 10,5 tys. osób, natomiast gdyby w tym okresie chociaż 95% uczestników ruchu w pojazdach stosowało pasy bezpieczeństwa, można byłoby łącznie ocalić od śmierci w wypadkach drogowych 36 tys. kierowców i pasażerów pojazdów. *

Pamiętajmy, że za naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem grozi mandat w wysokości 100 złotych i 2 punkty karne. Natomiast za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami o korzystaniu z pasów – 100 złotych i 4 punkty karne.

* źródło KRBRD