Prawie 70 osób bez pasów bezpieczeństwa - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Prawie 70 osób bez pasów bezpieczeństwa

20.03.2017    Zabrze

Policjanci zabrzańskiej drogówki podsumowali działania "Pasy". Tylko na 110 skontrolowanych samochodów, aż 68 osób jechało bez zapiętych pasów. Ponadto jedno z przewożonych dzieci jechało bez odpowiedniego fotelika ochronnego. Kolejne działania wkrótce.

Policjanci zabrzańskiej drogówki podsumowali działania, które obejmowały całe województwo śląskie. W czasie akcji „Pasy” mundurowi kontrolowali kierujących i pasażerów pod kątem przestrzegania przepisów w zakresie zapinania pasów bezpieczeństwa. W czasie działań policjanci skontrolowali 110 pojazdów, w tym 95 samochodów osobowych. Wyniki działań są zatrważające. Aż 64 kierujących i 4 pasażerów jechało bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Ponadto jedno z przewożonych dzieci jechało bez odpowiedniego i obowiązkowego fotelika ochronnego. Przypominamy, że obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa został wprowadzony w Polsce w 1983 roku i dotyczył tylko przednich siedzeń oraz dróg poza obszarem zabudowanym. W 1991 roku obowiązek ten rozszerzono również na siedzenia tylne oraz wszystkie drogi.

W latach 1991 – 2010 w Polsce w wypadkach drogowych zginęło 120 tys. osób, w tym 65 tys. kierowców i pasażerów samochodów i autobusów. W wyniku stosowania pasów bezpieczeństwa w pojazdach ocalono od śmierci ok. 10,5 tys. osób, natomiast gdyby w tym okresie chociaż 95% uczestników ruchu w pojazdach stosowało pasy bezpieczeństwa, można byłoby łącznie ocalić od śmierci w wypadkach drogowych 36 tys. kierowców i pasażerów pojazdów. *

Pamiętajmy, że za naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem grozi mandat w wysokości 100 złotych i 2 punkty karne. Natomiast za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami o korzystaniu z pasów – 100 złotych i 4 punkty karne.

* źródło KRBRD