Wiadomości

Podsumowanie cyklu prelekcji dot. problematyki handlu ludźmi oraz bezpiecznej pracy z granicą

Data publikacji 31.01.2018

Policyjni profilaktycy z zabrzańskiej komendy przeprowadzili cykl prelekcji dla uczniów szkół zawodowych, liceów oraz techników, których tematem była problematyka handlu ludźmi oraz bezpieczna praca za granicą. Rozmowy z młodzieżą połączone były z prezentacją multimedialną i emisją filmów o tej tematyce. Spotkania pozwoliły uczniom na zdobycie wiedzy tak ważnej w dobie upowszechnienia podróży zagranicznych oraz wakacyjnych wyjazdów młodzieży za granicę w celach zarobkowych. Edukacja ta jest bardzo istotna ponieważ proceder handlu ludźmi, często niedostrzegalny, jest obecny również w Polsce

Policjanci z wydziału prewencji zabrzańskiej komendy zajmujący się na co dzień profilaktyką społeczną przeprowadzili w zabrzańskich szkołach zawodowych, liceach i technikach cykl spotkań z młodzieżą poświęcony problematyce handlu ludźmi. Spotkania prowadzone były od początku stycznia aż do ostatniego dnia nauki przez feriami zimowymi. W ten sposób profilaktycy odwiedzili Zespół Szkół nr 10, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych, Zespół Szkół Spożywczych, Zespół Szkół Mechaniczno-Samochodowych, I, II, IV i XII Liceum Ogólnokształcące oraz Liceum Plastyczne. Łącznie przeprowadzono 21 prelekcji, w których udział wzięło blisko 550 uczniów klas II i III. Mundurowi poruszyli problematykę procederu handlu ludźmi oraz niebezpieczeństw, które młode osoby mogą napotkać podczas próby podjęcia pracy za granicą. W trakcie spotkań uczniowie dowiedzieli się m.in. na czym polega zjawisko handlu ludźmi, jakie przybiera formy, jakimi metodami posługują się przestępcy, aby zniewolić ofiary oraz gdzie ofiary handlu ludźmi i inne osoby mogą szukać pomocy.

Proceder handlu ludźmi jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, obecnym również w Polsce. Na przestrzeni lat uległ on przemianom. Obecnie, w dobie otwartych granic krajów Unii Europejskiej, swobodnemu przemieszczaniu się między państwami, globalizacji oraz coraz większemu przenikaniu się odmiennych kultur i środowisk, handel ludźmi w Polsce przybrał nowe oblicze. Jak wskazują statystyki Polska jest obecnie nie tylko krajem pochodzenia ofiar, ale również miejscem docelowym (w którym ofiary wykorzystywane są głównie do żebractwa lub prostytucji) oraz krajem tranzytowym - przez który przebiegają szlaki transportu ofiar z Europy Wschodniej do Zachodniej.

Otwarcie granic przyniosło ze sobą również wiele pozytywnym zmian do których niewątpliwie zaliczyć można możliwość podjęcia pracy za granicą. Niesie to jednak ze sobą wiele potencjalnych niebezpieczeństw do których zaliczyć można przede wszystkim nieuczciwych pracodawców i pośredników pracy dążących do wzbogacenia się przez wyzysk migrantów zarobkowych oraz wspomniany wcześniej proceder handlu ludźmi.

Kolejne prelekcje dotyczące szeroko rozumianej problematyki handu ludźmi prowadzone będą w zabrzańskich szkołach średnich i zawodowych przed wakacjami letnimi.

Powrót na górę strony