Wiadomości

Podsumowanie działań „Bezpieczny pieszy” oraz potrącona piesza

Data publikacji 31.01.2018

7 kierujących oraz 13 pieszych ukaranych mandatami – to efekt wczorajszych działań zabrzańskiej drogówki „Bezpieczny pieszy”. Akcja miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poprzez ograniczenie liczby zdarzeń z ich udziałem, a także kształtowanie świadomości kierujących i pieszych w obszarze występujących zagrożeń. Jak potrzebne są tego typu działania pokazuje dzisiejsze zdarzenie drogowe – na ul. Stalmacha na oznakowanym przejściu dla pieszych samochód potrącił kobietę.

Policjanci z Zabrza dbający o bezpieczeństwo na drogach prowadzili wczoraj w godzinach 14.00 – 22.00 wzmożone kontrole w rejonach przejść dla pieszych. Akcja „Bezpieczny pieszy” prowadzona była również w innych miastach aglomeracji śląskiej. Zabrzańska drogówka ujawniła 7 kierujących pojazdami silnikowymi, którzy popełnili wykroczenia. Najczęściej ujawnianym wykroczeniem było przekraczanie przez kierujących dozwolonej prędkości w rejonie przejścia dla pieszych. W ten sposób mandat karny otrzymało 5 kierujących. Częstym wykroczeniem popełnianym przez kierujących jest również nie udzielenie pierwszeństwa pieszemu na przejściu oraz wyprzedzanie w rejonie przejścia dla pieszych. Mundurowi zwracali również uwagę na właściwe zachowanie pieszych w obrębie przejść. Aż 15 osób przechodziło przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez pieszych należy również przechodzenie przez przejście na czerwonym świetle.

Policyjna akcja „Bezpieczny pieszy” prowadzona jest systematycznie. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poprzez ograniczenie liczby zdarzeń z ich udziałem, a także kształtowanie świadomości kierujących i pieszych w obszarze występujących zagrożeń. O potrzebie takich działań świadczyć może to, że w rejonach przejść dla pieszych często dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych i kierujących. Dzisiaj przed godziną 11.00 na ulicy Stalmacha doszło do potrącenia. Kierująca osobowym Renault jadąc w stronę ulicy Wolności potrąciła 58-letnią kobietę, która przechodziła przez przejście dla pieszych. Pokrzywdzona została przewieziona do szpitala. Kierująca była trzeźwa. Zabrzańscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego.