Wiadomości

15 kolizji, 1 wypadek i 4 kierujących pod wpływem alkoholu

Data publikacji 04.06.2018

Wypadek drogowy, 15 kolizji i 4 kierujących „na podwójnym gazie”, to bilans wydłużonej ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny weekend” na zabrzańskich drogach. W zdarzeniach drogowych obrażenia odniosła 1 osoba. Do 5-dniowej akcji, która zakończyła się wczoraj o godzinie 22.00, skierowano 114 funkcjonariuszy drogówki, których wspierało ponad 200 policjantów z innych wydziałów.

Podczas 5-dniowej ogólnopolskiej akcji policyjnej „Bezpieczny weekend”, tak jak i w poprzednich działaniach, nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego czuwali policjanci z drogówki. Na trasach wylotowych z miast można było spotkać więcej patroli.

Działania rozpoczęły się w środę o 6.00, a zakończyły w niedzielę o 22.00. W tym czasie 114 mundurowych drogówki wspieranych przez ponad 200 funkcjonariuszy innych pionów, czuwało nad bezpieczeństwem na drogach Zabrza. Policjanci zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz respektowanie innych przepisów ruchu drogowego, szczególnie stosowanie się do obowiązujących ograniczeń prędkości. W tym czasie zabrzańska drogówka odnotowała 16 zdarzeń. W większości były to niegroźne kolizje, w których zniszczeniu uległy tylko samochody. 1 zdarzenie zakwalifikowano jako wypadek drogowy – obrażenia odniosła 1 osoba. W czasie policyjnych działań policjanci zatrzymali również 2 nietrzeźwych kierujących oraz 2 kierujących, którzy prowadzili swoje samochody w stanie po użyciu alkoholu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierujący w stanie nietrzeźwości popełnili przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. Orzekany jest również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, który może wynieść od 3 do 15 lat. Wobec pozostałych kierujących, którzy za popełnione wykroczenie również utracili swoje uprawnienia do kierowania pojazdami decyzję wyda zabrzański sąd.