Pomaga honorowo oddając krew - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Zabrzu

Wiadomości

Pomaga honorowo oddając krew

Data publikacji 14.06.2018

Dzisiaj jest Światowy Dzień Krwiodawcy, który dedykowany jest wszystkim dawcom krwi. Codziennie w kraju dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń, w których niezbędna do uratowania czyjegoś życia jest krew. Doskonale rozumie to zabrzański policjant, sierż. Wojciech Kozioł, który już od 16 lat honorowo oddaje krew. Do tej pory podzielił się z innymi prawie 32 litrami życiodajnego płynu. Zachęcamy wszystkich do tak pięknego gestu.

Dzisiaj jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Święto to obchodzone jest co roku 14 czerwca, w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi. Za swoje odkrycie w 1930 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Codziennie na terenie kraju dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń, w których niezbędna do uratowania czyjegoś życia jest krew. O tym, że watro oddawać krew, policjanci wiedzą doskonale, ponieważ w swojej pracy niejednokrotnie są świadkami ludzkich tragedii, a w szczególności wypadków drogowych. Doskonale rozumie to zabrzański policjant, sierż. Wojciech Kozioł, który już od 16 lat honorowo oddaje krew. Policjant, który na co dzień pracuje w zespole ds. wykroczeń zabrzańskiej komendy, do tej pory oddał prawie 32 litry krwi. W dowód uznania, trzykrotnie został uhonorowany odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy, zachęcamy wszystkich do tego pięknego gestu.

Przypominamy, że aby zostać krwiodawcą, trzeba być zdrową osobą w wieku od 18 do 65 roku życia, o wadze powyżej 50 kilogramów oraz posiadać przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Wskazane jest wcześniejsze zjedzenie lekkiego posiłku, gdyż nie zaleca się oddawania krwi na czczo. Każdy honorowy dawca, może jednocześnie zostać honorowym dawcą szpiku. Szczegóły dotyczące oddawania krwi znajdziemy na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.