Wiadomości

Handel ludźmi – debata z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu

Data publikacji 29.03.2024

Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolność i godność ludzka. Aby uświadomić i zwiększyć ochronę przed tym procederem, zabrzańscy policjanci zorganizowali debatę na temat handlu ludźmi z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu.

Uczestnicy spotkania zadawali pytania i wyrażali swoje spostrzeżenia, a policjanci służyli odpowiedzią na pytania dotyczące omawianych zagadnień.

Handel ludźmi często określany jest jako współczesne niewolnictwo. Stanowi jedną z najcięższych zbrodni i rażąco godzi w podstawowe wartości człowieka, takie jak wolność czy godność ludzka zagwarantowane przez liczne porozumienia międzynarodowe, w tym dyrektywy unijne, a także przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej.

Handel ludźmi jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom. Przestępcy związani z tym procederem ciągle szukają nowych sposobów na werbowanie kolejnych ofiar. W ostatnich latach obserwuje się pewne zmiany w formach najczęściej popełnianych przestępstw związanych z handlem ludźmi. Obecnie występuje więcej przypadków wykorzystania do pracy przymusowej, wcześniej przeważało wykorzystanie w prostytucji i przemyśle pornograficznym.

Polska obecnie nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale jest także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar oraz krajem docelowym dla ofiar. Polacy wyjeżdżający za granicę stają się ofiarami wykorzystywanymi do pracy przymusowej lub prostytucji. Zauważalna jest również działalność grup przestępczych polegająca na wykorzystywaniu osób do żebractwa, kradzieży czy wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych, jako formy wykorzystywania ofiar handlu ludźmi. Na terytorium Polski mamy do czynienia z werbowaniem Polaków, którzy następnie są wykorzystywani za granicą, wykorzystaniem na terenie naszego kraju, a także z handlem i eksploatacją cudzoziemców.

Powrót na górę strony