Wiadomości

O Policji

Data publikacji 22.07.2009

Zaledwie kilka dni pozostało do obchodów 90 rocznicy istnienia Policji. W cyklu materiałów "o Policji" dziś zapraszamy wszystkich do przeczytania wywiadu z Komendantem Miejski Policji w Zabrzu podinsp. Romanem Rabsztynem. Pytania Komendantowi zabrzańskich policjantów nietypowo zadali przebywający u nas na stażu Krzysztof oraz Katarzyna.

Już za kilka dni będziemy obchodzić 90-lecie istnienia Policji. Zapewne trudno o odniesienie się do tak długiego okresu, lecz czy może Komendant wskazać na najważniejsze zmiany chociażby ostatniego XX-lecia.

Niewątpliwie minione dwudziestolecie w obszarze zmian funkcjonowania Policji można śmiało przyrównać do pięćdziesięciolecia w zakresie zmian w innych obszarach. Ten okres to gruntowna i niezwykle głęboka przebudowa formacji z organu administracji specjalnej, funkcjonującej w sposób archaiczny, na formację nowoczesną. Można powiedzieć, że zrobiono bardzo wiele, ale droga do oczekiwań społecznych jeszcze daleka. Policja przyjęła w swoje szeregi ogromną rzeszę młodych, dobrze wykształconych, kreatywnych i zaangażowanych ludzi. W mojej ocenie ludzie, to największa wartość Policji. Przejawia się to w sposób szczególny w trudnych czasach kryzysu. Z takim zespołem ludzi jaki posiadam w Zabrzu, można zdobywać najwyższe cele.

 

 

Jakie cechy dziś bardziej potrzebne są w kierowaniu Policją: sprawny menadżer czy też doświadczony policjant ?

 Współcześnie do zarządzania jednostką Policji niezbędne są umiejętności menadżerskie, ale nie da się tego robić nie posiadając odpowiedniego bagażu doświadczenia. Policja to formacja bardzo interdyscyplinarna, która obejmuje swoim zainteresowaniem bardzo szerokie spektrum aktywności społecznej. Dlatego trudno odpowiedzieć na pytanie które cechy winny być dominujące.

 

W ostatnich latach badania opinii publicznej wskazują na bardzo wysoki poziom zaufania do Policji. Czy jest to zasługa samych mundurowych, czy po prostu słaba konkurencja ?

 Jestem przekonany, że bardzo dobre oceny społeczne działalności Policji są wynikiem jej transformacji. Policja otwarła się na społeczeństwo. Doceniono wagę i znaczenie służb prasowych w Policji, nastąpiła w tym obszarze profesjonalizacja działań. Uważam, że na bardzo wysokie oceny Policji zasłużyli sami policjanci, zarówno ci patrolujący ulice, jaki i pracujący w pionach operacyjnych, dochodzeniowych i wspomagających.

 

Skoro mowa o dobrej ocenie Waszej pracy, to proszę o wskazanie, w jakich elementach potrzeba zmian, aby ten dobry wynik był jeszcze lepszy ?

Myślę, że należy dążyć do zdecydowanego zwiększenia roli dzielnicowego. Należy w pierwszym rzędzie odciążyć dzielnicowych od wykonywania innych prac niż te związane bezpośrednio z jego dzielnicą. Dzielnicowy powinien być „policjantem pierwszego kontaktu”. Uważam, że należałoby zwiększyć liczbę dzielnicowych i zmienić profil ich pracy. Nie może być tak, że dzielnicowy zajmuje się dostarczaniem setek przesyłek na zlecenie sądów, prokuratur czy innych podmiotów. Rolą dzielnicowego powinno być rozpoznanie problemów w jego dzielnicy i pomaganie mieszkańcom w ich rozwiązywaniu. To niewątpliwie poprawiłoby kontakt Policji ze społeczeństwem i wpłynęło pozytywnie na dalszą poprawę oceny naszej pracy.
 

 

Na naszych oczach poprawiają się warunki pracy policjantów. Stare maszyny do pisania zastąpiono komputerami, polonezy odjechały na złom, słyszymy o wymianie uzbrojenia oraz umundurowania. Czego więc dziś najbardziej potrzeba mundurowym ?

To prawda, wyposażenie policjantów zmienia się na lepsze. Nie do przecenienia jest tutaj rola samorządu zabrzańskiego. Dzięki systemowej współpracy Prezydenta Miasta oraz Rady Miejskiej z Policją zdołaliśmy wymienić przestarzały tabor samochodowy, systematycznie nasycamy komisariaty nowym sprzętem komputerowym, dbamy o poprawę warunków pracy, poprzez kolejne remonty obiektów policyjnych. Bez wsparcia finansowego samorządu nasze działania nie byłyby tak dynamiczne i szybko odczuwalne. Policjanci doceniając to systematycznie od trzech lat osiągają coraz lepsze wyniki w swojej pracy. Inwestycja w bezpieczeństwo, to inwestycja ekwiwalentna. Najbardziej środowisku policyjnemu potrzeba stabilizacji w pracy. Określenia głównych kierunków działań i konsekwentna ich realizacja w dłuższej perspektywie czasowej.

 

W relacjach prasowych na temat funkcjonowania zabrzańskiej Policji często przewija sie temat grupy ds. nieletnich oraz komórki zajmującej się zwalczaniem przestępczości stadionowej. Mówi sie wręcz, że posiadają najlepsze wyniki w skali całego kraju. W Zabrzu stworzył je Pan od podstaw. Gratulując pragnę spytać, czy są to dziś najważniejsze cele działania Pana jednostki ?

Na dzień dzisiejszy możemy mówić o etatowych strukturach do zwalczania przestępczości nieletnich. Dokonaliśmy analizy zagrożeń w mieście i doszliśmy do wniosku, że należy wybrać kierunek profesjonalizacji działań. Jeśli jakiś człowiek mówi, że zna się na wszystkim, to tak naprawdę nie zna się na niczym. Realizując tą filozofię stworzyliśmy profesjonalną grupę policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości nieletnich. Efekty przyszły natychmiast. Nasi policjanci są najlepsi w kraju. Zabrze stawiane jest za przykład trafnych rozwiązań w skali całego kraju. Otrzymuję liczne telefony od Komendantów Miejskich/Powiatowych z całego kraju, którzy pytają jak my to zrobiliśmy. Przypomnę, że taką samą filozofię zastosowaliśmy w obszarze zwalczania chuligaństwa stadionowego. Efekty stawiają Zabrze w ścisłej czołówce kraju. W zakresie priorytetów na przyszłość widzę potrzebę dalszej profesjonalizacji zadań w zakresie poszukiwań osób oraz zwalczania przestępczości narkotykowej.

 

Wiemy, że statystyki to cyferki służące bardzo często do propagandy lub krytyki. Zajrzyjmy do nich jednak na chwilę i zgodnie z moim stwierdzeniem odszukajmy te z których jest Pan dumny i te, które najlepiej zakopać głęboko w ziemi ?

Zdecydowanie jestem dumny z efektów pracy pionu ds. nieletnich oraz dynamiki i wykrywalności szeroko rozumianej przestępczości kryminalnej. Niewątpliwie poprawy wymaga poziom wykrywalności w zakresie zniszczenia mienia.

 

W najbliższy piątek w sali Domu Kultury Guido odbędzie się uroczysta akademia policyjna. Proszę zdradzić choć część słów, jakie wypowie szef zabrzańskich policjantów do podwładnych oraz zaproszonych gości.

W dniu Święta Policji będę dziękował policjantom, pracownikom cywilnym i ich rodzinom. Będę dziękował za kawał dobrej roboty jaką wykonali wszyscy policjanci i pracownicy cywilni oraz będę dziękował rodzinom za wyrozumiałość i znoszenie trudu bycia współmałżonkiem policjanta lub policjantki. Co do innych kwestii jakie będę chciał poruszyć, zapraszam na akademię.

 

 Okrągłe rocznice to okazja do świętowania. Jak w Zabrzu będą przebiegały tegoroczne obchody święta Policji ?

W tym roku planujemy uroczystości w Domu Kultury Guido. Spotkamy się tam z policjantami, pracownikami cywilnymi, władzami miasta, posłami na Sejm, szefami zabrzańskich zakładów pracy oraz instytucji. Mam potwierdzenie uczestnictwa w akademii Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł.insp. Jarosława Szymczyka. Odbędzie się uroczysta akademia, w trakcie której wręczone zostaną nominacje na wyższe stopnie policyjne, listy gratulacyjne oraz medale. Zapewne najczęstszym słowem jakie będzie tam używane będzie magiczne słowo „dziękuję”. Kilka dni później odbędzie się festyn dla policjantów naszej jednostki, na którym będą się bawić policjanci, pracownicy cywilni oraz ich rodziny. 31 lipca w Katowicach odbędą się wojewódzkie uroczystości, których jednym z elementów będzie wręczenie Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach sztandaru.

 

Dziękując za rozmowę życzymy Komendantowi oraz wszystkim Pana współpracownikom samych spokojnych służb, sukcesów w walce z przestępczością, jak najlepszych relacji z mieszkańcami naszego miasta, a wszystkim Waszym rodzinom spokoju i radości w życiu.

 

Przeprowadzający wywiad Katarzyna oraz Krzysztof dziekują bardzo rzecznikowi prasowemu KMP w Zabrzu za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu rozmowy z Komendantem zabrzańskiej Policji.


 


 



 


 



 

Powrót na górę strony