Wiadomości

Podsumowanie roku - część czwarta

Data publikacji 31.12.2012

Już dziś powitamy Nowy Rok. Tradycyjnie jest to czas podsumowań i wspomnień tego co za nami. Za pośrednictwem naszego portalu internetowego staraliśmy się na bieżąco informować naszych czytelników o wszystkich najistotniejszych sprawach dotyczących bezpieczeństwa na terenie Zabrza oraz wydarzeniach związanych z funkcjonowaniem Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu. Jaki był miniony rok. W pigułce staramy się przedstawić najważniejsze wydarzenia. Teraz czas na IV kwartał.

Już dziś powitamy Nowy Rok. Tradycyjnie jest to czas podsumowań i wspomnień tego co za nami. Za pośrednictwem naszego portalu internetowego staraliśmy się na bieżąco informować naszych czytelników o wszystkich najistotniejszych sprawach dotyczących bezpieczeństwa na terenie Zabrza oraz wydarzeniach związanych z funkcjonowaniem Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu. Jaki był miniony rok. W pigułce staramy się przedstawić najważniejsze wydarzenia. Teraz czas na IV kwartał.


Czwarty kwartał minionego roku rozpoczął się od koszmarnie wyglądającego wypadku drogowego na placu Teatralnym. Kierujący samochodem marki Mitsubishi Galant potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych 20-letnią zabrzankę, która prowadziła wózek dziecięcy w którym znajdował się jej 1-miesięczny syn. Jak się później okazało nie było to jedyne potrącenie w tym bodaj najbardziej ruchliwym miejscu naszego miasta. Na szczęście żadne z potrąceniem nie skutkowało śmiercią czy też trwałym kalectwem. Policjanci biją jednak na alarm. Jesteśmy nieostrożni, lekceważymy podstawowe zasady bezpieczeństwa i na nic policyjne akcje i zmiany w infrastrukturze drogowej jeżeli nie będziemy rozsądni i ostrożni.

Często się mówi, że policjantem jest się 24 godziny na dobę. To fakt lecz nie oznacza on, że policjanci nie mają zainteresowań, zamiłowań i nie próbują ich realizować w codziennym życiu. O swoich pasjach mogliby opowiadać godzinami. Czasami odstresowują się na dużych wysokościach. Czynią tak dla przykładu policjanci zrzeszeni w Policyjnej Grupie Turystyki Górskiej „Dwójka”, którzy systematycznie zdobywają kolejne szczyty górskie. W ich dzienniku wypraw pojawiło się między innymi pokonanie 45 kilometrowej trasy prowadzonej po Beskidzie Śląskim. Opowiadający o kolejnej wyprawie policjanci mówią, że chodzenie po górach poprawia ich sprawność fizyczną oraz pozwala na odpoczynek psychiczny po trudach codziennej służby. Grupę Turystyki Górskiej„Dwójka” w Zabrzu im. Jerzego Kukuczki tworzą policjanci, ich rodziny oraz przyjaciele. Czas wolny od służby starają się spędzić w sposób aktywny. Ich pasją są góry. Od lat zdobywają kolejne szlaki i szczyty górskie. Ich wrześniowa wyprawa wiodła 45 kilometrową trasą z koniecznością pokonania 1370 metrowego przewyższenia. Trasa wiodła pomiędzy następującymi miejscowościami i szczytami: Ustroń Polana – Wielka Czantoria – Wielki Stożek – Kiczory – Przełęcz Kubalonka – Stecówka – Przysłop – Barania Góra – Magórka Wiślańska i Radziechowska – Glinne -Węgierska Górka.


O pomyślności policyjnego postępowania bardzo często decydują pierwsze godziny uzyskane informacje, zabezpieczone ślady, podjęte trafne decyzje śledczych. Wiele razy zdarzało się, że przestępcy radością po dokonanym przestępstwie krótko się cieszyli. Z pewnością takie odczucia towarzyszą dwóm podejrzanym zatrzymanym w październiku w związku z dokonanym napadem na salon gier mieszczący się w Zabrzu przy ulicy Krakowskiej. Obaj podejrzani zostali zatrzymani przez policję kilka godzin po dokonanym przestępstwie. Sprawcy weszli do salonu gier z zamiarem kradzieży pieniędzy. Po odepchnięciu pracownicy sprawcy usiłowali ukraść kasetkę z pieniędzmi. Ze względu na opór pokrzywdzonej napastnicy nie zdołali ukraść zgromadzonego w kasetce utargu. Kolejnego dnia nad ranem obaj podejrzani zostali zatrzymani. Okazali się nimi 22 i 25-letni zabrzanie. Jeden z nich zaledwie przed kilkoma miesiącami opuścił mury więzienne, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności. W trakcie przeprowadzonych przez policjantów przeszukań, dokonanych między innymi w mieszkaniach zatrzymanych, odnaleziono narkotyki oraz dokumenty pochodzące z przestępstwa dokonanego wiosną bieżącego roku przy ulicy Magazynowej w Zabrzu. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Prokurator podjął decyzję o złożeniu do Sądu Rejonowego w Zabrzu wniosku o tymczasowe aresztowanie obu podejrzanych. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

Sporo pracy w minionym roku przysporzyły nam oszustwa bankowe oraz internetowe. Jedną z najgłośniejszych spraw minionego roku było zatrzymanie dwóch kobiet podejrzanych o doprowadzenie za pośrednictwem portali aukcyjnych do niekorzystnego rozporządzania mieniem 223 osoby. Policjanci udowodnili kobietom, że w okresie od 20 czerwca do 12 lipca bieżącego roku za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych oferowały do sprzedaży różnego rodzaju kosmetyki, a następnie pobierały pieniądze, jednocześnie nie dokonując realizacji złożonych zamówień. W niektórych przypadkach zamawiający otrzymywali jedynie puste koperty lub puste paczki. W ten sposób podejrzane oszukały 223 osoby z terenu całego kraju. Straty poniesione przez oszukanych klientów przekraczają 8.000 złotych. Zatrzymane 24 i 54-letnie zabrzanki przyznały się do winy, zostały im przedstawione zarzuty oszustwa, a ponadto zostały objęte dozorem policyjnym.
O historii należy pamiętać, a pamięć o tych, którzy ponieśli śmierć za ojczyznę szczególnie kultywować. O historii pamiętają także władze miejskie oraz kierownictwo zabrzańskiej Policji. W dniu 9 listopada w Komendzie Miejskiej Policji w Zabrzu Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka Szulik oraz Komendant Miejski Policji w Zabrzu podinsp. Dariusz Wesołowski dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego, zamordowanych bestialsko wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD. W uroczystości uczestniczyło kierownictwo śląskiej Policji na czele z Zastępcą Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł.insp. Romanem Rabsztynem, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Zabrzu oraz Rady Miejskiej, rodziny zamordowanych policjantów, członkowie Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”, reprezentanci zabrzańskich instytucji, harcerze oraz policjanci zabrzańskiej jednostki. Po uroczystym złożeniu meldunku rozpoczynającego uroczystość, prelekcję wygłosił Grzegorz Grześkowiak – członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939. Wymieniony wszystkich obecnych na uroczystości przeniósł w przeszłość opowiadając o historii policjantów województwa śląskiego. Następnie dokonano aktu odsłonięcia tablicy upamiętniającej pamięć funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego służących w latach 1922-1939 na posterunkach w Kończycach, Makoszowach, Pawłowie oraz urodzonych w Zabrzu, zamordowanych bestialsko wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD w Twerze.

Miniony rok to niestety szereg ludzkich tragedii związanych ze spożywaniem alkoholu nieznanego pochodzenia. Po zdarzeniach mających miejsce w Czechach pod koniec roku podobne tragedie wydarzyły się w naszym kraju. Służby policyjne zostały zadaniowane pod kątem kontroli targowisk oraz miejsce w których może dochodzić do nielegalnej sprzedaży produktów spirytusowych. Wśród licznych działań zabrzańscy policjanci zatrzymali między innymi 62-letnią kobietę podejrzaną o wyrabianie i obrót wyrobami tytoniowymi oraz rozlewanie napojów spirytusowych niewiadomego pochodzenia. Policjanci zabezpieczyli znaczną ilość wyrobów alkoholowych, a także wyroby tytoniowe oraz sprzęt do ich cięcia. Podejrzaną po zatrzymaniu przekazano do dyspozycji Służby Celnej, która będzie prowadziła dalsze postępowanie. Wspólne działania policjantów i celników przyniosły efekty także podczas kontroli jednego z warsztatów przy ulicy Nad Kanałem. W trakcie kontroli przejęto ponad 50 kilogramów lewego tytoniu i tysiące sztuk papierosów nie posiadających polskich znaków akcyzy. Sprawcy wpadli podczas przeładunku towaru w jednym z warsztatów samochodowych na terenie Zabrza. Zatrzymano dwóch mężczyzn, w tym jednego obywatela Armenii. Zarzuca im się popełnienie przestępstw skarbowych za co grożą wysokie grzywny, a nawet do 2 lat więzienia.


Cała Polska czyta dzieciom. Także policjanci z Zabrza. Regularnie w minionym roku odwiedzali dzieci przebywające na Oddziale Onkologii i Hematologii Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu. W trakcie spotkania mundurowi opowiadali o swojej pracy oraz czytali najmłodszym pacjentom bajki. Współpraca z Centrum Pediatrii została nawiązana na początku IV kwartału. Mundurowi z Wydziału Prewencji zaproponowali dyrektorowi szpitala chęć nawiązania współpracy i regularnego odwiedzania małych pacjentów aby umilić im pobyt w szpitalu, a jednocześnie realizować edukację dotyczącą ich bezpieczeństwa. W ten sposób od początku listopada cyklicznie w każdą środę policjanci niosą do szpitala uśmiech, dobre słowo oraz garść porad. Ich treści bardzo często zawarte są w bajkach czytanych przez policjantów.
 

Powrót na górę strony