Wiadomości

Czas na XXI granie - rady dla każdego

Data publikacji 10.01.2013

Już w najbliższą niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jak zwykle ta największa światowa kwesta będzie wspierana przez Policję. Bezpieczeństwa darczyńców oraz wolontariuszy strzec będą policjanci prewencji oraz funkcjonariusze operacyjni. Aby zminimalizować skutki zagrożeń wydział prewencji zabrzańskiej komendy przygotował kilka rad nie tylko dla wolontariuszy lecz również dla darczyńców.

Już w najbliższą niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jak zwykle ta największa światowa kwesta będzie wspierana przez Policję. Bezpieczeństwa darczyńców oraz wolontariuszy strzec będą policjanci prewencji oraz funkcjonariusze operacyjni. Aby zminimalizować skutki zagrożeń wydział prewencji zabrzańskiej komendy przygotował kilka rad nie tylko dla wolontariuszy lecz również dla darczyńców.

Uwagi dla darczyńców czyli każdego z nas:
Każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza.

Identyfikator musi być wypisany czytelnie, także czytelne powinno być wklejone zdjęcie. Dodatkowo identyfikator musi mieć "serduszkową" pieczątkę Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i hologram. Każdy identyfikator musi być zalaminowany. Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu.

Puszka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane "serduszkowe" naklejki.

Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy o kontakt z Policją.


Wskazówki i rady dla wolontariuszy:

Pamiętaj o identyfikatorze.
Umieść identyfikator w widocznym miejscu.
Identyfikator musi być wypisany czytelnie, także czytelne powinno być wklejone zdjęcie.
Pamiętaj o dokumentach! W każdej chwili możesz zostać poproszony o okazanie dowodu tożsamości przez straż miejską lub policję.
Zadbaj o kontakt! Weź ze sobą telefon komórkowy, dzięki któremu będziesz mógł komunikować się ze sztabem lub wezwać pomoc.
Unikaj dyskusji z obcymi - Pamiętaj, jaki jest cel Twojej pracy. Nie reaguj na zaczepki i wyzwiska - podczas Finału reprezentujesz sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeśli ktoś nie chce wrzucić pieniędzy do puszki - nie nalegaj!
Pod żadnym pozorem nie zostawiaj puszki z pieniędzmi bez nadzoru.
Nie kwestuj sam, dopilnuj, aby obok Ciebie były, co najmniej dwie osoby. A jeżeli nie masz ukończonych 16 lat - musisz być pod opieką osoby dorosłej.
Będąc daleko od sztabu poproś patrol Policji o podwiezienie do punktu.
W razie napadu nie staraj się za wszelką cenę ratować zawartości skarbonki, pamiętaj, że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną; jeżeli już do niego dojdzie, postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących później pomóc zidentyfikować sprawcę.
Jak najszybciej powiadom Policję o popełnionym przestępstwie; jeśli napastnik ucieka – alarmuj otoczenie krzykiem.
W wypadku podejrzenia zaistnienia niebezpieczeństwa – nie wahaj się, natychmiast powiadom Policję, np. dzwoniąc pod numer 997 lub 112.


WOLONTARIUSZE PROWADŹCIE ZBIÓRKĘ PIENIĘDZY W BEZPIECZNYCH MIEJSCACH:

- centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony,
- głównych ciągach komunikacyjnych,
- miejscach dobrze oświetlonych,
- miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych,
- miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.
- unikajcie takich miejsc jak bramy, parki i skwery; (zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu);
- pamiętajcie o przepisach ruchu drogowego: przechodźcie przez ulice w miejscach do tego przeznaczonych /przejścia dla pieszych/;
- unikajcie przechodzenia przez torowiska, jezdnię w miejscach niedozwolonych;
- pamiętajcie o odblaskach po zapadnięciu zmierzchu;
- nie czekajcie, aż puszka zapełni się całkowicie, lepiej kilka razy odnieść pieniądze do punktu zbiórki;
- szczególnie ważne jest, abyście wracając do waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich;
- kiedy ktoś będzie was zaczepiał, próbował wyrwać puszkę, krzyczcie, wzywajcie pomocy, szukajcie wokół siebie osób dorosłych, które wam pomogą;

 

Powrót na górę strony