Wiadomości

O bezpieczeństwie w sieci

Data publikacji 06.02.2013

Zabrzańscy policjanci spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 14. W trakcie pogadanki z uczniami klas VI omówiono zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z obchodzonym Dniem Bezpiecznego Internetu, którego hasłem w tym roku jest : serfuję – respektuję.

Zabrzańscy policjanci spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 14. W trakcie pogadanki z uczniami klas VI omówiono zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z obchodzonym Dniem Bezpiecznego Internetu, którego hasłem w tym roku jest : serfuję – respektuję.


W spotkaniu z uczniami podstawówki uczestniczyli policjanci prewencji oraz wydziału dw. z przestępczością gospodarczą. Drudzy z wymienionych na co dzień zajmują się przestępstwami mającymi miejsce w sieci. Zdają sobie sprawę z występujących zagrożeń i wiedzą jak przed nimi się uchronić. Swoją wiedzą tym razem podzielili się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 14. Bez wątpienia to co ułatwia nam życie, a z czego większość z nas korzysta w coraz większym stopniu, staje się także powodem do zmartwień, a czasami problemem doprowadzającym nas do rozpaczy. Aby tak się nie stało warto mieć wiedzę o występujących zagrożeniach oraz temu jak przed nimi się ustrzec. Prowadzący zajęcia policjanci wskazywali uczniom na rozwiązania służące naszemu bezpieczeństwu w sieci. Część z tych rad każdy uczeń może odnaleźć między innymi w podręczniku zatytułowanym „Cyberbrzestępc@ - kto to jest” opracowanym przez policjantów. Podręcznik ten znajduje się w każdej zabrzańskiej placówce oświatowej. Dla tych, którzy nie mają do niego dostępu przypominamy kilka podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z internetu:
1. Chroń swój PESEL. Nigdy nie udostępniaj swojego numeru PESEL nikomu o ile nie zajdzie taka konieczność. Jeśli musisz to uczynić zawsze pytaj w jakim celu odbiorcy jest potrzebna taka informacja. Nigdy nie podawaj tej informacji osobie która prosi Cię o to przez telefon, ponieważ nie masz możliwości zweryfikowania kim naprawdę jest dzwoniący. Nigdy nie przekazuj numeru PESEL w poczcie elektronicznej. Powyższe dotyczy również numeru dowodu osobistego.
2. Pozbywaj się niepotrzebnych dokumentów w sposób uniemożliwiający ich odczytanie. Dokumenty takie jak wyciągi z kont bankowych, wnioski kredytowe, zaświadczenia o zarobkach, dowody zapłaty kartą kredytową i tym podobne, a także ich kopie całkowite lub częściowe są źródłem informacji które mogą zostać wykorzystane przez przestępców, a wielu z Was pewnie zdziwiło by się wiedząc jakie informacje na temat danej osoby można znaleźć w jej koszu na śmieci. Przemyśl swoje potrzeby w tym zakresie – może warto zainwestować w niszczarkę do papieru?
3. Zmieniaj kody PIN oraz hasła. Nie używaj do tworzenia kodów PIN oraz haseł dat urodzin swoich czy bliskich tobie osób jak również ich kombinacji. Nie używaj też imion członków swojej rodziny czy bliskich znajomych. Nigdy nie zapisuj kodu PIN na karcie – uwaga to może i banalna i z pozoru mogąca się wydawać na taką która z góry poddaje pod wątpliwość inteligencję posiadacza karty jednak uzasadniona – autor nie jednokrotnie w swojej praktyce zawodowej spotykał ludzi którzy utracili karty i znaczne sumy pieniędzy ponieważ kody PIN zapisali właśnie na kartach.
4. Dokładnie sprawdzaj wyciągi z konta i kart kredytowych. Gdy znajdziesz coś niepokojącego, jakąkolwiek nieprawidłowość natychmiast poinformuj o tym stosowne służby bankowe.
5. Zgłaszaj natychmiast kradzież lub zagubienie istotnych dokumentów takich jak dowód osobisty, prawo jazdy, karty kredytowe czy bankomatowe. Takie zdarzenia należy zgłaszać na Policji oraz w odpowiedniej dokumentowi firmie (w wypadku kart kredytowych bankomatowych – w banku). Zachowanie takie nie zabezpieczy cię w 100% od razu przed wszystkimi możliwymi nieprzyjemnościami związanymi z ewentualnym przestępstwem jednak pozwoli skutecznie obronić się przed długofalowymi konsekwencjami.
6. Jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą kradzieży tożsamości natychmiast zgłoś się na Policję i przedstaw wszystkie znane ci okoliczności związane z tą sprawą.
7. Zwracaj uwagę na bezpieczeństwo w miejscu pracy. Nie podawaj nikomu loginów i haseł do komputerów, programów i tym podobnych. One jednoznacznie Cię identyfikują – jeśli ktoś w sposób przestępczy wykorzysta hasło które mu podałeś, możesz mieć znaczne nieprzyjemności. Gdy opuszczasz stanowisko pracy na dłużej pamiętaj aby się wylogować. Nie zapamiętuj też haseł w przeglądarkach internetowych. Nie zapisuj ich też w łatwo dostępnych miejscach.
8. Poddawaj pod wątpliwość wszystkie informacje z prośbami o udostępnienie jakichkolwiek danych dopóki nie będziesz pewien co do źródła takiej prośby oraz celowości i konieczności podania tych danych.
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.81 MB)

Powrót na górę strony